Honor X9a 5G Price in Pakistan
Honor X9a 5G
Rs. 105,299
OutOfStock
Honor X9a 5G Price & Specifications
| Release Date | 19-12-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 161.6 x 73.9 x 7.9 mm (6.36 x 2.91 x 0.31 in) |
| Phone Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Operating System | Android 12, upgradable to Android 13, MagicOS 7 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Phone Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 800 nits (HBM) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 64 MP + 5MP + 2MP |
| Back Flash Light | LED flash |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 695 |
| GPU | Adreno 619 |
honor x9a 5g price in Pakistan is 105,299 PKR. honor x9a 5g is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. honor x9a 5g launched with impressive color options titanium_silver,emerald_green,midnight_black. honor x9a 5g phone weighs only 175 g (6.17 oz) which is suitable for those who carry it in hand for a long time. honor x9a 5g is set up with a 64 MP + 5MP + 2MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Qualcomm Snapdragon 695 and Adreno 619 ensure the smooth performance of honor x9a 5g. The Display of honor x9a 5g supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) and the screen Size is 6.67 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5100 mAh, non-removable. This HONOR mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and honor x9a 5g price.
Read More +Honor Latest Mobiles
Honor Upcoming Mobiles
Honor X9a 5G Availability
| Expected Price: | Rs. 105,299 |
| Release Date: | December 19, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Honor X9a 5G Price and Specs
| Honor X9a 5G 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 105,299 |